Parodontitis, parodontóza

 

Je závažné onemocnění dásní, které může v neléčeném stavu vést až ke ztrátě zubu. Parodontitis většinou vzniká z neléčeného chronického zánětu dásní. Při parodontitis se zubní kámen nachází nad i  pod úrovní dásně. S ním spojené bakterie jsou přítomny v takovém množství, že se rozvolnila vazba mezi povrchem zubu a dásní. Takto vzniklý prostor mezi dásní a zubem nazýváme parodontální chobot (nebo parodontální kapsa) a představuje ložisko nevyléčeného zánětu a bakterií, které krví kolují po celém těle!

Zubní kámen, který se nachází na povrchu kořene zubu pod dásní v hloubce několika milimetrů způsobuje pomalý ústup dásní, odhalování zubních krčků, úbytek kosti která fixuje zub na místě a postupné viklání zubů až jeho ztrátu. Parotontitis není v první fázi bolestivé onemocnění, proto ho často klienti neřeší. Až v pokročilejších fázích parodontitis přichází citlivost zubů, bolest, viklavost a zápach z úst.

Tak jako zánět dásně je i parodontitis léčitelná, resp. je možné ji stabilizovat.  Je však velmi důležité objevit ji včas, než napáchá nevratné škody. Při léčbě parodontitis platí víc než u čehokoli, že jedině při dokonalé spolupráci klienta formou dodržování schůzek a kontrol a hlavně bezchybné domácí péče o vlastní zuby, je možné parodontitis stabilizovat. Toto destruktivní onemocnění dásní má bohužel vysoké riziko recidivy a při nedodržování instrukcí dentálního týmu se velmi rychle vrátí.