Gingivitis, zánět dásně

 

Je zánětlivé onemocnění dásní v okolí zubů. Plak, který se nám denně vytvoří v ústech a není pravidelně a důkladně odstraňován pomocí zubního kartáčku a mezizubních pomůcek, pevně přilne k povrchu zubu. Tento povlak velmi rychle osídlí bakterie, které začnou dráždit dáseň a ta na vzniklou situaci reaguje zánětem. Dáseň s tímto postižením je citlivá, zarudlá, napuchla a často při čištění krvácí (nemusí být podmínkou).

Plak, který na zubech zůstává, začne po čase měnit konzistenci na tvrdý zubní kámen, který už není možné odstranit kartáčkem na zuby. Zubní kámen se tvoří nad dásní, ale i pod úrovní dásně. Tento stav často vídáme u počáteční nebo pokročilé fáze parodontitis.

 

Zánět dásně se dá vyléčit pomocí profesionálně provedené dentální hygieny, při která Vám dentální hygienistka kromě pečlivě odstraněného zubního kamene a pigmentací poradí, jak vhodně o své zuby pečovat. Ukáže Vám a nacvičí s Vámi vhodnou techniku čištění zubů a spolu vyberete mezizubní pomůcky, které se stanou součástí Vaší každodenní péče o dutinu ústní.

 

Pigmentace na zubech z tabáku

 

 

 

Zánět dásně způsobený nedostatečnou péčí v kombinaci s nevhodnou protetikou

 

Zánět dásně způsobený přítomností plaku a zubního kamene