Se zabývá předcházení vzniku onemocnění zubů a závěsného aparátu zubů – tedy preventivní péči. V situacích, kde již zubní kaz vznikl, je jejím úkolem udržet zuby živé a zdravé a restaurovat poškozené zubní plošky vhodnou výplní. Zubní kaz začíná v povrchové části zubu. Jestliže není včas odstraněn,  pokračuje stále hlouběji až ke dřeni zubu (dřeň je měkká tkáň uvnitř zubu,  obsahující krevní cévy a nervy).  Zubní kaz nelze léčit. Jedinou možností je vzniklý  kaz odstranit společně s poškozenou částí zubu a tím zabránit jeho dalšímu šíření. Nejlepší prevence   vzniku kazu je správná hygiena.  Kde kaz vzniká nejčastěji??? Jsou to mezizubní prostory, jamky a krčková oblast zubů.
 
Čím poškozenou část zubu můžeme nahradit ?!
 
Amalgám - je nejstarším výplňovým materiálem (používá se více než 100 let). Je vynikající výplňovou hmotou pro zadní zuby.  Správně aplikovaný amalgám vytváří pevnou plombu s kvalitním přechodem mezi plombou a zubem. Nevýhodou amalgámu je nízký estetický efekt (plomba je tmavá) a potřeba odvrtání značné části zubu, pro vytvoření retence. 
 
Fotokompozita - při aplikaci se nanášejí v tenkých vrstvách a polymerizují UV lampou, nebo tuhnou samovolně (smísením dvou látek). Umožňují šetrnější preparaci zubu, odstraňuje se pouze  poškozená zubní tkáň.  Nenarušuje se tím zdravá tkáň zubu. Výhodou je také skutečnost, že pacient může ihned po ošetření jíst.  Při jejich aplikaci musí stomatolog zabezpečit suchost ošetřovaných ploch. V předních zubech, v oblastech, které jsou při úsměvu vidět, či tam, kde chceme nahradit úrazem ztracenou sklovinu, jsou kompozity nezastupitelné. Jedná se tedy o vysoce estetické, dostatečně odolné, a pro opravu zubů v linii úsměvu nezastupitelné materiály.
 
Skloionomerní cementy - jejich hlavní výhodou je dobrá přilnavost k zubu a výborný preventivní účinek, protože zároveň uvolňují fluoridové ionty, který podporuje remineralizaci. Použití skloionomerního cementu nevyžaduje absolutně suché plochy, proto tento materiál lze použít i v místech, kde není možné zabezpečit suché prostředí, například při krčkových kazech.  Aplikují se především při hlubokých kazech.
 
Keramické výplně - představují špičku v záchovné stomatologii. Jsou velmi kvalitní a plní dokonale estetickou funkci. Keramická výplň je vysoce odolná a při správné péči má neomezenou životnost. Nevznikají na ni alergické reakce, nehrozí vznik sekundárního zubního kazu. Keramické výpně často se používají v postranním úseku při větších defektach zubu.
 
Pečetění zubů -žvýkací plochy zadních zubů mají členitý, rýhovaný povrch. Je to tedy vhodné místo pro ulpívání plaku, potravy a vzniku zubního kazu. Tomuto jevu je možné předejít zapečetěním zmíněných rýh.Samotné pečetění se skládá z rozšíření zubních rýh, vyčištění zubu speciální pastou a kartáčkem, nanesení a vytvrzení pečetidla a lokální fluoridace povrchu zubu. Zub ošetřený tímto způsobem má hladký povrch a nemá hluboké rýhy. Toto je základní princip preventivní ochrany před zubním kazem. Stomatologové doporučují pečetit zuby hlavně dětem, tzn. pečetit mléčný chrup a první prořezané stálé  stoličky v 6-ti letech.  Pečetit zuby však lze  i dospělým pacientům, v současnosti je to běžné ošetření v záchovné stomatologii. Pečetění vydrží několik let, dokud se neopotřebuje. 
 

Před a po ošetření

<< 1 | 2